12.05.2018. Акција „Медицинско село“ у Кремнима

Стручњаци и приправници ЦСР учествовали су у акцији „Медицинско село“ у Кремнима у организацији Дома здравља Ужице 12.05.2018. Ова активност је, као и претходних година, протекла у атмосфери узајамне сарадње и поверења. Рађени су упитници, разговарано је са мештанима Кремана, Биоске и Мокре Горе. Велики број мештана се одазвао позиву и истакао да би оваквих акција требало да буде и у наредном периоду.

Статистички извештај обрађених упитника

 

Акција “Медицинско село“ одржана је 12. маја 2018. године у просторијама Основне школе „Богосав Јанковић“ у Кремнима. Центар за социјални рад „Ужице“ је учествовао у овој акцији, заједно са Домом здравља Ужице, и Црвеним крстом. Радници центра су са становницима водили разговоре о њиховим породичним, материјалним и стамбеним приликама, као и о проблемима са којима се сусрећу припадници „трећег доба“. Анализа података добијених анкетирањем (попуњавањем унапред припремљених упитника) показала је следеће:

У анкетирању је учествовала укупно 133 особе. Од тога, 122 особа је из Кремана, 9 особа је из Мокре Горе и 2 из Биоске.  У анкетирању је учествовало 90 особа женског пола (67.7%), док је особа мушког пола било 43 (32.3%). Старост испитаника се креће од 29 до 96 година.

Што се тиче образовања, највећи број испитаника има незавршену основну школу (то је 43 особе, односно 32.3%), затим следе испитаници који имају завршену основну школу (41 особа, односно 30.8%), испитаници са средњом школом (39 особа, односно 29.3% узорка) и 10 особа има високо образовање (7.5%).

Брачни статус испитаника је следећи: највећи број лица је ожењено, односно удато, и то је 58.6%. Затим, 34.6% су удовци/удовице, шест особа је неожењено/неудато, а три особе су разведене. Од целог узорка 30.1%, односно 40 особе живе саме, 43 особа (32.3%) живи само са брачним партнером, 27особе (20.3%) живе са брачним партнером и децом, а 23 особе (17.3%) живи у неком облику проширене породице (супружници, деца и други чланови родбине).

Највећи број испитаника има двоје деце (65,4%, односно 87 особе), затим,  24 особа (18%) има једно дете, четрнаест испитаника (10.5%) има троје деце, две особе имају четворо деце, а једна особа петоро деце,  док је пет особа изјавило да немају деце.

На питање да ли им је потребна помоћ у обављању свакодневних послова, 113 особа (85%) је изјавило да им није потребна помоћ, док је 20 особа (15%) изјавиле да им је потребна таква врста помоћи. Поред тога, 81 особа (60.9%) је рекло да има такву врсту помоћи у кући, а 51 особа (38.3%) да нема. Испитаници који имају помоћ у обављаљњу свакодневних послова, најчешће је добијају од укућана и породице, од других чланова родбине и од комшилука.

С обзиром на новчана примања, 69.2% (92особе)је изјавило да примају пензију, 12 особа (9 %) је рекло да живи од пољопривреде или сточарства, 15 особа прима плату, једна особа је рекла да има тренутну новчану помоћ као извор прихода, а једна да прима туђу негу и помоћ. Поред тога, 12 испитаника (9%) је рекло да имају приходе из више извора (најчешће пензија и пољопривреда или да имају пензију и да им помажу деца).

С обзиром на близину доступних ресурса (продавнице, амбуланте, комшијe), 64% становника ових места је изјавило да су им ти ресурси углавном доступни и да су близу, док је 36 изјавило да су им далеко (преко 1.5км).

На питање који су њихови најчешћи проблеми, више од половине становника је рекло да су то најчешће само здравствени проблеми (55%), 8 особа је рекло да су то здравствени проблеми у комбинацији са финансијским, самоћом или потребном физичком помоћи. Само финансијске проблеме као најчешће је навело десет особа; три особа је навело самоћу и старост као најчешћи проблем. Укупно 39 особе (29.3%) су изјавиле да немају неких већих тешкоћа.

На питање шта би им олакшало свакодневни живот и боравак на селу, становници ових места су најчешће изјављивали да би то била боља инфраструктура, асфалтирани путеви, новчана помоћ, јефтинији лекови, вртић, посао и пензија. Потреба за услугом геронтодомаћице нису препознате, будући да већина испитаника (129) има неку врсту помоћи од својих сродника и укућана, док су само 4 особе изразиле потребу за овом врстом помоћи.

Од укупног узорка испитаника, 11 особа (8.3%) је изјавила да се раније обраћала Центру за социјални рад: 5 особа због тренутнe новчане помоћи, 4 особе због сталне новчане помоћи, 1 особа због смештаја у дом и 1 особа због поступка заснивања хранитељства. Од целог узорка, 125 особа (94%) је изјавило да су упознати са услугама Центра за социјални рад, а 8 особе (6%) да нису.